Розумні батьки ніколи не говорять своїм дітям ці слова

У дитинстві ми часто даємо собі обіцянку не говорити батьківськими фразами, коли самі станемо дорослими. Але найчастіше ми забуваємо про це. Хоча психологи сходяться на думці про те, що словом можна поранити дитину досить сильно.

Перед вами 9 фраз, від яких фахівці рекомендують відмовитися. Нехай ця стаття стане для вас шаблоном того, як доросла і розсудлива людина не повинна поводити себе з дитиною.

1. Ти завжди / ніколи

Зазвичай слова «ти завжди / ти ніколи» вживаються в негативному контексті: «Ти ніколи не миєш за собою посуд», «Ти завжди збираєшся занадто довго». Вони як би відразу ставлять клеймо. Дитина чує за ними лише «Ти поганий». У нього немає ніяких підстав не вірити батькам.

Тому краще відмовитися від подібних слів, замінивши їх конструкціями, які розкриють ваше ставлення до того, що відбувається без прямого докору: «Було б добре, якби ти…», «У тебе гарно виходить робити це, повтори ще раз…»

2. Я ж казала

Класика  «Я ж казала / казав» демонструє вашу перевагу над дитиною. Але і так очевидно, що ви старше, мудріше і досвідченіше своїх дітей. Принаймні до певного віку. Для них же ця фраза звучить як «Я завжди права, а ти ні».

У будь-якій ситуації краще допоможіть дитині усвідомити, в чому вона не права і як уникнути подібних помилок у майбутньому.

3. Тому що я так сказала

Ця фраза — справжній батьківський провал. Вона означає лише одне: у вас немає справжніх вагомих аргументів. Дитина це прекрасно усвідомлює і саме так її і чує.

Краще витратити деякий час на пояснення, ніж виростити дорослого, який не зможе нормально аргументувати свою позицію.

4. Ти молодець, я тебе люблю

Це здається дивним, але похвала в такій формі не надто хороша. Вона схожа на залежності: дитина захоче, щоб його хвалили як можна частіше. Батьки ж не завжди будуть в гарному настрої, не завжди належним чином зможуть оцінити її досягнення. В результаті у дитини може скластися думка, що її люблять тільки за те, що у неї добре виходить. І якщо вона не впорається з якимсь завданням, батьки її розлюблять.

У цьому випадку краще використовувати конструкції типу «Мені було так приємно, коли ти …», «Я рада, що ти …».

5. Ти робиш не так, дай краще я

Такі слова дуже часто роблять з дитини невпевнену в собі людину, яка не може довести справу до кінця. Все тому, що будь-яка перешкода буде сприйматися їм як непереборна труднощі. І краще кинути все, поки рішення проблеми не засмоктало з головою.

Відмовтеся від подібних фраз і дозвольте дитині помилятися і набивати шишки.

6. Хлопчики / дівчата так себе не поводять

Нав’язування різних стереотипів з самого раннього дитинства може привести до двох різних, але однаково неприємних ситуацій.

У першому випадку діти будуть строго слідувати нав’язаним стереотипам і дуже болісно реагувати на будь-які відхилення від «норми». У другому — будуть противитися вашим словам і виростуть абсолютно протилежними за характером.

Тому краще знайдіть більш вагомі аргументи, щоб припинити сльози сина або грубість дочки.

7. Чому ти не такий як …

Будь-яке порівняння дітей призводить до їх суперництва. Звичайно, дитині корисно усвідомити, що вона не центр всесвіту. Але агресивне порівняння ні до чого доброго не приведе. Воно лише розвине зайві комплекси і нелюбов до брата чи сестри, з яким порівнюють.

Краще скажіть прямо, чим ви незадоволені. Покажіть дитині, що у неї є можливість досягти успіху в чомусь незалежно від того, наскільки круті в цьому його брати або сестри.

8. Поки не з’їси, гуляти не підеш

Подібні «торги» діють на дитину, поки він малий. З віком діти розуміють, що можуть торгуватися і у зворотний бік. Тактика «послуга за послугу» спотворює уявлення дитини про те, навіщо потрібно робити ті чи інші речі. Адже іграшки в кімнаті потрібно прибирати, щоб було чисто, а не для того, щоб мама змилостивилася і включила мультики.

Щоб у дитини не розвинулося таке хибне сприйняття, пояснюйте їй справжні причини своєї позиції, а не виторговуйте потрібну вам поведінку потураннями.

9. У тебе не повинно бути від мене секретів

Подібні фрази можуть привести лише до зворотного ефекту. Дитина почне вам брехати, щоб приспати пильність, і з часом буде робити це все краще.

Змиріться з тим, що у дитини, особливо в підлітковому віці, можуть бути секрети, якими вона не захоче з вами ділитися. Звичайно, потрібно щиро цікавитися життям чада, але не стискаючи палицю. Всі мають право на особистий простір.